Lucie W. – Fit před porodem a hlavně po něm 1.díl

Lucie W. – Fit před porodem a hlavně po něm 1.díl

Hrdinkou dalšího dílu seriálu o našich klientech je mladá maminka Lucie. Momentálně je ve třetím trimestru druhého těhotenství a naším cílem je udržet ji zdravou během těhotenství a vrátit do formy po porodu.

Lucie je drobná mladá holka, která má za sebou naprosto neskutečný příběh, který si můžete přečíst zde . Z 55kg se dostala na 104 kg, se kterými přicházela do porodnice a pak se pokoušela sama hubnout. Je tvrdohlavá a když si něco umane, jde si zatím. Tenhle povahový rys se jí teď bude velmi hodit, protože máme velké plány.

První setkání

Lucii jsem potkala v říjnu 2016 na akci pro blogerky, kam jsme byly obě pozvané. Jelikož se svým svérázným smyslem pro humor obě velmi odlišujeme od ostatních, tak nějak jsme si lidsky sedly a po akci zašly ještě na čaj. Navzájem se sledujeme na Instagramu ( Lucii můžete sledovat zde  ) , takže se hovor brzy stočil na fitness a jídlo, které mimo jiné můžete najít na Instagramu mém.

Lucka se mě ptala na hubnutí a cvičení a já se pomalu dozvídala její příběh. Otěhotněla jako velmi mladá a kvůli mnoha zdravotním problémům potratila. Za nějakou dobu otěhotněla podruhé. Kvůli vysokému riziku opětovného potratu dostala spoustu léků a samozřejmě nařízený klidový režim. Oba tyto faktory jsou samozřejmě předpokladem pro nabírání hmotnosti a tak se také dělo.

Lucie však potratila i podruhé. Druhý potrat pro ni byl jak fyzicky, tak psychicky velice náročný. Bohužel neměla ani oporu v okolí a tak se přidaly i deprese, které řešila jídlem a tak přibírání pokračovalo. Po čase se pokusila o miminko potřetí a vlastně tomu obětovala vše. Dostala léky, které brala po hrstech a opět dodržovala klidový režim, aby miminko neohrozila. Léky ji způsobovaly velice výrazné přibírání, držet dietu ale v těhotenství samozřejmě nejde.

Napotřetí se zadařilo a na konci 8.měsíce přišel císařským řezem na svět její syn Alex. Z porodnice však odcházela se 104kg, což je na 158cm opravdu hodně. Nechtěla to tak nechat a tak po roce začala hubnout.

Všechny své fitness znalosti čerpala z internetu a z otázek, které mi ohledně stravy pokládala, mi bylo jasné z jakých webů čerpala. Prošla jsem si kdysi tím samým. Našla tam hodně nesmyslů, kterými se řidila a nakonec se dostala do fáze, kdy jedla 500kcal denně. Pro představu 500kcal obsahují dvě Snickersky. Nebyla to ani třetina její denní potřeby.

Ve chvíli kdy tělo nedostává ani tolik, aby příjem pokryl bazální metabolismus (BM – množství kalorií nutných pro přežití, i kdybyste za celý den ani nevstali z postele), tělo přepne do „úsporného režimu“ a snaží se bazální metamolismus snižovat. Důsledkem je zastavení hubnutí, únava, poruchy spánku a mnoho dalších problémů. Je to krajně nezdravé a dlouhodobě se tak fungovat opravdu nedá.

Přesně to se Lucce stalo a nebyla schopná hubnout dál. Měla 78kg a byla ochotná udělat cokoli pro to, aby se zas dala dohromady. Začaly jsme se tedy domlouvat na spolupráci, protože když někdo vydrží na 500kcal denně půl roku, je to důkaz opravdu silné vůle a touhy se sebou něco dělat.

Lucie dostala to nejdůležitější doporučení, přidat na jídle! Sama od sebe začala cvičit podle YT a plánovaly jsme, co vše uděláme. Velmi brzo však přišla radostná a naprosto nečekaná zpráva, Luci podruhé otěhotněla. Vzhledem k její zdravotní historii, musela okamžitě přestat cvičit a donutila jsem ji jíst ještě víc.

Lucie

Výška : 158 cm
Váha : 84kg
Věk : 25

Zdravotní stav : Lucie trpí už odmala vysokým krevním tlakem, má nemocné ledviny. Po prvním těhotenství má obrácenou bránici, diastázu – rozestup břišní stěny a teď i symfyzeolýzu – rozestup spony stydké. Během těhotenství se uvolňují hormony, které „rozvolňují“ tělo, aby byl možný porod. Jelikož Lucie hormony brala po kilech, její tělo se rozvolnilo moc a tak se uvolnilo SI skloubení i spona stydká. Je to nepříjemná a bolestivá komplikace, pohyb je velice omezený a bolestivý, zvláště ve vyšším stupni těhotenství.

Kvůli nadváze má lehce zploštělou klenbu nohy, silnou hyperlordózu, kvůli které nemá ve správném postavení kyčle ani kolena.

Její kalorický příjem pořád nebyl dostatečný. Ačkoliv není nutné jíst v těhotenství „za dva“ , bez navýšení kalorického příjmu se tělo neobejde.

Náš cíl

Na prvním místě je teď zdraví miminka, takže musíme udržet zdravou Lucii, aby zvládla porod. Po porodu a šestinedělí plánujeme začít hubnout. Náš společný cíl je dostat se za rok na 60kg. Vychází to na cca 0,5 kg týdně, což zní jako hračka. Ale musíme počítat s tím, že Lucie bude kojit, což já jako její trenér, nesmím ovlivnit. Taky se může stát, že nebude vždy energie na 100% dodržování plánu, přeci jen péče o 2 děti je náročná.

Pro dnešek tu nemám žádné fotky ze začátku spolupráce. Asi pochopíte, že Lucka se zatím stydí. Ale s její vůlí budou veliké pokroky a pak na sebe bude pyšná, takže se určitě pochlubíme.

Na závěr chci říci, že děti stojí za veškeré oběti, ale potom musíte myslet i na sebe. Po porodu tělo potřebuje pomoci, aby se zas vrátilo do původní kondice. Rozestup břišní stěny i kila navíc nejsou jen estetický problém, ale i zdravotní, který se bude postupem času zhoršovat a budou se přidávat problémy další. Čím dříve to začnete řešit, tím rychleji se dáte dohromady a spokojená maminka přeci znamená spokojené dítě.

Zatím nám držte palce a brzy bude pokračování Lucčina příběhu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *