Somatotypy lidského těla

Somatotypy lidského těla

Internet je plný článků týkajících se stavby těla člověka a informací vztahujících se k tělesným typům označovaných jako endomorf, mezomorf a ektomorf. My se na hodnocení somatotypu podíváme trošku odborněji. Málokdo má stavbu těla stoprocentně odpovídající jednomu ze tří základních typů, naprostá většina je kombinací všech tří komponent. Pro hodnocení stupně zastoupení jednotlivých složek je dle Sheldona využito řady tří po sobě jdoucích čísel ze stupnice 1-7 pro všechny komponenty. Čím vyšší hodnotu nabývá, tím vyšší zastoupení komponenty genotyp obsahuje. Například 711 – Nejvyšší zastoupení endomorfní komponenty a minimální mezomorfní a ektomorfní.

Endomorfie

Postava endomorfa je mohutná navzdory faktu, že kostra může být gracilní. Hlava je větší, obvykle hruškovitá nebo kulatá. Mají krátký trup, krátké končetiny, malé ruce. Tělesný tuk je standardně ukládán v centrální části, tedy kolem pasu. Endomorfové mají tendenci k ukládání viscerálního tuku.

Mezomorfie

Postava mezomorfa je charakterizována robustnější kostrou s výrazným svalovým reliéfem. Hlava a obličej bývá hranatý s ostřejšími rysy. Mají  široká ramena, široký hrudník, ale i širokou pánev a delší trup. Delší horní končetiny, velké ruce a výrazné ochlupení hrudníku i končetin. Pokud dochází k ukládání tuku tak rovnoměrně po celém těle.

Většina lidí žije v domnění, že kulturisté jsou čistí mezomorfové, tedy číselné vyjádření somatotypu 171. Ale ve skutečnosti tomu tak není. Většina špičkových kulturistů a převážně těch afroamerických má stavbu těla, kterou lze číselně popsat trojčíslím 162. Jsou tedy částečně ektomorfové a to z důvodů obecných představ o mužské kráse, kdy má být postava výrazně do V. Je tedy nutné zachovat menší úzkou pánev pro zvýraznění reliéfu postavy.

Ektomorfie

Postava vyšší, charakterizována štíhlostí, tělesný tuk ukládán jen málo. Obličej se směrem dolů obvykle zužuje. Mají dlouhé končetiny, plochý hrudník, dlouhý krk, úzká ramena. Absolutní ektomorfie – tedy zástupce, kterého lze vyjádřit trojčíslím 117 budeme hledat jen velmi těžko. Většina lidí, kteří se domnívají, že jsou ektomorfové ve skutečnosti mají i znaky z předchozích dvou parametrů. Za velmi výrazného ektomorfa charakterizovatelného trojčíslím 126 lze označit například rekordmana, vytrvalce Kimetta.

Určení somatotypu a jeho význam

Většina z nás si sport nevolí nebo nevolila podle stavby těla. Somatotyp a stavba těla jako taková hraje velkou roli pro různé sporty, například pro vytrvalostní běžce, kulturisty a další, kde schopnost budovat svalovou hmotu, nedržet tukovou tkáň nebo běžet jako o život, hraje zásadní roli. Dispozice, se kterými jsme se narodili, je možné zužitkovat a je dobré vědet k čemu se hodíme.

Předpoklady pro sport ovšem nejsou vše. Pojďme se podívat na příklad.

Máme dva atlety – desetibojaře. První má somatotyp 363 a druhý 142. Optimální somatotyp pro desetiboj je 152 až 263.

První má mezomorfní složku 6, což znamená, schopnost budovat svalstvo dostatečně pro silové disciplíny. Endomorfní komponenta je u prvního atleta 3, což znamená nadměrnou tukovou složku. Ta ho zcela jistě bude znevýhodňovat při skokanských a běžeckých disciplínách.

Druhý atlet se somatotypem 142 má endomorfní složku 1, což vyjadřuje, že tělo nemá potřebu uchovávat žádný nadbytečný tělesný tuk, pro běžecké a skokanské disciplíny je to tedy naprosto optimální. Navzdory tomu má hodnotu mezomorfní komponenty pouze 4, což je mírně pod optimem. Jeho schopnost budovat svalovou hmotu je tedy poměrně nízká a bude znevýhodněn pro vrhačské disciplíny.

Každý z atletů by tedy při stejném cíli měl zaměřit trénink jiným směrem. První by měl budovat vytrvalost a shazovat tuk. Druhý by se měl primárně věnovat silovému tréninku a výbušné síle.

Z toho vyplývá otázka, zda si i vy ve vašem sportu optimalizujete trénink dle svých dispozic nebo trénujete s někým, kdo má sice odlišnou stavbu těla, ale stejné cíle a proto trénujete stejně.

Doufám, že se Vám článek líbil. Pokud chcete článek na vlastní téma pak zašlete námět na info@fittideacademy.cz, pokud bude téma zajímavé napíšeme o něm článek.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *